Orosháza jelentős kulturális hagyományokkal bír, elsősorban a zene és a képzőművészet területén, de irodalmi hagyományai is erősek.
Mindezeket jól leképezi a helyi kulturális élet intézményrendszere. Természetesen nem csak a múlt, hanem a közelmúlt és a jelen kulturális törekvései is tetten érhetők a város kulturális kínálatában.
Nézzük először a legfontosabb köztéri alkotásokat: A történelmi emlékpark immár két évtizede található meg a gimnázium előtti területen. A szoborpark közepén a „Fájdalom kapuja” és egy síró nőalak látható. A parkban, időrendi sorrendben a magyar történelem és a város történetének jelentősebb dátumait megörökítő rusztikus, nonfiguratív kőtömbök szimbolizálják a magyar történelem sorsfordító évszámait.
Szent István félalakos szobra egy percnyire található a Győri Vilmos téren. A szobrot az orosházi származású mester, Rajki László alkotása készítette. A város híres Kossuth-szobrát Horvay János készítette, restaurálta: Rajki László. Ajánljuk még a Táncsics-, a Szántó Kovács János-, a Petőfi, az Eötvös-szobrok megtekintését, illetve a Hősök szobra is javasolt.
A város kulturális életének központja a Petőfi Művelődési Központ, melynek szakemberei nem csak programokat szerveznek, hanem helyt adnak a helyi alkotó közösségek műhelyeinek is. Rendszeres zenei, képzőművészeti és irodalmi programok várják az érdeklődőket a házban, de külső helyszíneken is, például a Művészetek Házában, illetve tavasztól őszig több helyi fesztivált is szerveznek.
Ugyanitt található a városi könyvtár, mely klasszikus feladatain túl számos író-olvasó találkozót, pódiumbeszélgetést szervez, s az ő nevükhöz fűződik az országos, sőt nemzetközi sikert aratott Veszíts el egy könyvet akció.
A Nagy Gyula Múzeum fiatal szakemberei a múlt hagyományainak bemutatása mellett teret adnak különböző újszerű kiállításoknak, ezért az intézmény országosan jegyzett kiállítóhellyé vált az elmúlt esztendőkben. Ugyancsak ajánljuk a Darvas József emlékházat, ahol a 100 éve Orosházán született és felnevelkedett népi író, illetve miniszter hagyatékát őrzik.